Młodzi Ludzie

Dla Was

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową. W kolejnych zakładkach możecie zapoznać się z artykułami na temat zdrowia psychicznego. Znajdziecie tam również kwestionariusz do samooceny objawów, który możecie później pobrać i wydrukować. Ciekawym działem jest również zbiór historii osób, które zmagały się z problemami natury psychicznej. Zgodzili się podzielić swoim doświadczeniem, dla Was. Jeśli poszukujecie wsparcia, zajrzyjcie do zakładki JAK POMAGAMY?.

Kwestionariusz do samooceny objawów

Zapraszamy do skorzystania z naszego narzędzia 

Kwestionariusz

Moje zdrowie - Moja sprawa

W tej sekcji dowiecie się więcej na temat chorób i zaburzeń psychicznych.

Jeśli jakaś tematyka szczególnie Was zainteresuje, napiszcie do nas:  sprawanatak@ciszum.pl

Zaburzenia psychotyczne

Psychozą nazywany jest stan, w którym występują silne zakłócenia w postrzeganiu rzeczywistości. W zależności od rodzaju zaburzenia i stopnia jego nasilenia, zaburzeniom ulega świadomość, spostrzeganie oraz myślenie, przy jednoczesnym przekonaniu chorego, że funkcjonuje zupełnie normalnie.

Czytaj

Depresja

W naszym społeczeństwie pojęcie depresji bywa często wypowiadane w różnych kontekstach sytuacyjnych, czasem jest wręcz nadużywane. „Depresyjny nastrój”, „depresyjna aura”.

Czytaj

Czy wiesz że

W jaki sposób możecie zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Jakie aktywności mogą wspomagać proces zdrowienia? Mamy nadzieję, że artykuły zamieszczone w tej zakładce pomogą Wam odpowiedzieć na te pytania.

Pomoc w kryzysie

Gdzie uzyskać pomoc „na już” w ostrym stanie stresu? 

 

Wiemy, że do gorącego oleju na patelni nie wlewa się wody, bo może to wywołać wybuch ognia. Wiemy, że kiedy skaleczymy się w rękę, to musimy ją zdezynfekować. Wiemy, że kiedy zaczyna nas rozkładać, bolą nas mięśnie i mamy katar, to mogą to być objawy grypy. Ale czy wiemy, co zrobić, kiedy ogarnia nas panika i ogromny dyskomfort; kiedy tracimy równowagę lub sens życia? Nie ma takiego przedmiotu w szkole jak „pierwsza pomoc w kryzysie psychicznym”.  

W tej zakładce przeczytasz o tym, gdzie możesz uzyskać profesjonalne wsparcie w sytuacji krytycznej, tj. doświadczenia nadmiernego stresu, który powoduje niezdolność do adekwatnego funkcjonowania. Dowiesz się, co zrobić w sytuacji, kiedy jesteś osobą bliską człowieka aktualnie znajdującego się w kryzysie.  

Kryzys psychiczny, to stan, w którym doświadcza się pomieszania, a funkcjonowanie ulega zakłóceniu. Metaforycznie można go opisać jako uszkodzenie pewnej „warstwy ochronnej” psychiki. Kryzys często jest związany z wydarzeniami losowymi (np. utrata bliskiej osoby, kryzys w związku lub w pracy, doświadczenie przemocy, w tym seksualnej czy wypadku komunikacyjnego) lub nowej sytuacji życiowej.

Jeśli doświadczasz wyżej wymienionych stanów i/lub czujesz, że nie możesz poradzić sobie w żaden sposób z sytuacją, w jakiej się znalazłeś/łaś, skontaktuj się Punktem Interwencji Kryzysowej w Poznaniu, przy ul. Niedziałkowskiego 30, tel. (61) 835 48 65. Punkt jest czynny całą dobę, we wszystkie dni tygodnia (także w weekendy, dni wolne od pracy oraz święta). Będziesz mógł/mogła porozmawiać z psychologiem, który jest wykwalifikowany w udzielaniu pomocy w kryzysowych momentach. Zwykle możliwe jest odbycie kilku spotkań o charakterze wspierającym. Gdy zajdzie taka konieczność, specjalista zaproponuje Ci miejsce, w którym uzyskasz pomoc bardziej zaawansowaną lub dopasowaną do zgłaszanych trudności oraz potrzeb.  

Jeśli jesteś spoza okolic Poznania, możesz zgłosić się do najbliższego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ośrodki te na ogół znajdują się w każdym większym mieście. Ich listę znajdziesz tutaj: http://www.oik.org.pl/

Kiedy chcesz zrobić sobie krzywdę, masz myśli samobójcze lub próbowałeś/łaś okaleczyć siebie albo potrzebujesz pilnej konsultacji z lekarzem psychiatrą, niezwłocznie zgłoś się do najbliżej placówki medycznej, która działa całodobowo. W Poznaniu uzyskasz pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego HCP, przy ul. 28. czerwca 1956 r. 194, budynek E, parter. Tel.: (61) 22 74 338.  

Jeśli masz wrażenie, że jesteś obserwowany/a, masz poczucie, że słyszysz coś, czego nikt nie może usłyszeć lub obawiasz się, że ktoś może zrobić Ci krzywdę, zgłoś się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego lub swojego lekarza rodzinnego (w godzinach pracy poradni). Poza godzinami pracy poradni, skorzystaj z konsultacji z lekarzem w najbliższej placówce medycznej, która jest czynna całodobowo, w Poznaniu będzie to Centrum Zdrowia Psychicznego HCP, przy ul. 28. czerwca 1956 r. 194, budynek E, parter. Tel.: (61) 22 74 338.  

Moja historia

Zbiór autentycznych historii ludzi, którzy wyszli na prostą.

Historia Sebastiana

Jestem Sebastian, mam 32 lata. Interesuję się grafiką komputerową, rozwojem osobistym, terapią, sztuką, piszę wiersze. Jestem osobą wrażliwą, empatyczną, kreatywną, otwartą, szczerą.
Obecnie pragnę uzupełnić swoje kwalifikacje zawodowe o szkołę graficzną .

Czytaj
do góry