Młodzi Ludzie

Dla Was

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową.
W zakładce „Moje zdrowie – moja sprawa” znajdziecie artykuły na temat chorób i zaburzeń psychicznych. Już niebawem pojawią się kolejne odsłony sprawynatak.pl, a wraz z nimi nowe zakładki, dla Was!

Moje zdrowie - Moja sprawa

W tej sekcji dowiecie się więcej na temat chorób i zaburzeń psychicznych.

Jeśli jakaś tematyka szczególnie Was zainteresuje, napiszcie do nas:  sprawanatak@ciszum.pl

Depresja

Dzięki wielu kampaniom społecznym na rzecz osób doświadczających zaburzeń depresyjnych (np. Forum Przeciw Depresji pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego czy „Twarze depresji. Nie oceniam.

Czytaj

Jesteś w kryzysie

Gdzie uzyskać pomoc „na już” w ostrym stanie stresu? 

 

Wiemy, że do gorącego oleju na patelni nie wlewa się wody, bo może to wywołać wybuch ognia. Wiemy, że kiedy skaleczymy się w rękę, to musimy ją zdezynfekować. Wiemy, że kiedy zaczyna nas rozkładać, bolą nas mięśnie i mamy katar, to mogą to być objawy grypy. Ale czy wiemy, co zrobić, kiedy ogarnia nas panika i ogromny dyskomfort; kiedy tracimy równowagę lub sens życia? Nie ma takiego przedmiotu w szkole jak „pierwsza pomoc w kryzysie psychicznym”.  

W tej zakładce przeczytasz o tym, gdzie możesz uzyskać profesjonalne wsparcie w sytuacji krytycznej, tj. doświadczenia nadmiernego stresu, który powoduje niezdolność do adekwatnego funkcjonowania. Dowiesz się, co zrobić w sytuacji, kiedy jesteś osobą bliską człowieka aktualnie znajdującego się w kryzysie.  

Kryzys psychiczny, to stan, w którym doświadcza się pomieszania, a funkcjonowanie ulega zakłóceniu. Metaforycznie można go opisać jako uszkodzenie pewnej „warstwy ochronnej” psychiki. Kryzys często jest związany z wydarzeniami losowymi (np. utrata bliskiej osoby, kryzys w związku lub w pracy, doświadczenie przemocy, w tym seksualnej czy wypadku komunikacyjnego) lub nowej sytuacji życiowej.

Jeśli doświadczasz wyżej wymienionych stanów i/lub czujesz, że nie możesz poradzić sobie w żaden sposób z sytuacją, w jakiej się znalazłeś/łaś, skontaktuj się Punktem Interwencji Kryzysowej w Poznaniu, przy ul. Niedziałkowskiego 30, tel. (61) 835 48 65. Punkt jest czynny całą dobę, we wszystkie dni tygodnia (także w weekendy, dni wolne od pracy oraz święta). Będziesz mógł/mogła porozmawiać z psychologiem, który jest wykwalifikowany w udzielaniu pomocy w kryzysowych momentach. Zwykle możliwe jest odbycie kilku spotkań o charakterze wspierającym. Gdy zajdzie taka konieczność, specjalista zaproponuje Ci miejsce, w którym uzyskasz pomoc bardziej zaawansowaną lub dopasowaną do zgłaszanych trudności oraz potrzeb.  

Jeśli jesteś spoza okolic Poznania, możesz zgłosić się do najbliższego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ośrodki te na ogół znajdują się w każdym większym mieście. Ich listę znajdziesz tutaj: http://www.oik.org.pl/

Kiedy chcesz zrobić sobie krzywdę, masz myśli samobójcze lub próbowałeś/łaś okaleczyć siebie albo potrzebujesz pilnej konsultacji z lekarzem psychiatrą, niezwłocznie zgłoś się do najbliżej placówki medycznej, która działa całodobowo. W Poznaniu uzyskasz pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego HCP, przy ul. 28. czerwca 1956 r. 194, budynek E, parter. Tel.: (61) 22 74 338.  

Jeśli masz wrażenie, że jesteś obserwowany/a, masz poczucie, że słyszysz coś, czego nikt nie może usłyszeć lub obawiasz się, że ktoś może zrobić Ci krzywdę, zgłoś się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego lub swojego lekarza rodzinnego (w godzinach pracy poradni). Poza godzinami pracy poradni, skorzystaj z konsultacji z lekarzem w najbliższej placówce medycznej, która jest czynna całodobowo, w Poznaniu będzie to Centrum Zdrowia Psychicznego HCP, przy ul. 28. czerwca 1956 r. 194, budynek E, parter. Tel.: (61) 22 74 338.  

do góry