Kwestionariusz przesiewowy


Nie wiemy, co Ciebie przywiodło na tę stronę, ale prawdopodobnie temat problemów natury psychicznej nie jest Ci obcy. Nam też nie, dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę, na której zamieszczamy rzetelne informacje dotyczące kwestii związanych z psychiką ludzką oraz ludzi młodych. Jednym z narzędzi jest skala przesiewowa, która może wskazać, czy są takie obszary w Twoim funkcjonowaniu, które mają znaczenie kliniczne, tzn. są istotne dla specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego podczas konsultacji.

Okres dojrzewania i wczesnej dorosłości to czas wyjątkowy, ponieważ młody człowiek doświadcza wtedy różnego rodzaju sytuacji, które wyzwalają stres i mogą powodować trudności w funkcjonowaniu lub rozwój poważniejszych zaburzeń. Bywa, że ludzie czują się przeciążeni, a zadania stawiane im przez otoczenie przerastają ich. Radzenie sobie w codziennych sprawach, które dotąd nie stwarzały problemu, staje się coraz trudniejsze i wymagające, co może wywoływać poczucie zagubienia, lęku, utraty kontroli nad własnym życiem czy bezsilności. Innym razem ludzie mogą przeżywać trudności w relacjach z innymi lub doświadczać lęków o swój stan zdrowia, choć badania lekarskie nie potwierdzają występowania dolegliwości zdrowotnych. Czasami młodzi ludzie nie wiedzą dokąd zmierzają, czego chcą od życia, trudno im podejmować decyzje albo nie akceptują swojego ciała. Niektórzy mogą dostrzegać, że ich sposób przeżywania i organizowania doświadczeń lub zachowania napędza problemy i cierpienie.

Jeśli towarzyszy Ci poczucie cierpienia lub zauważasz u siebie któryś z sygnałów opisanych wyżej, prawdopodobnie warto odpowiedzieć na stwierdzenia z poniższej skali. Skala ta pozwoli Tobie dowiedzieć się czegoś więcej o swoim zdrowiu psychicznym, jednak nie jest diagnozą medyczną/psychologiczną oraz nie zastąpi kontaktu ze specjalistą.

Przy każdym z pytań zaznacz cyfrę, która najlepiej opisuje jak bardzo (lub jak często), borykałaś/łeś się z każdym z tych problemów w ciągu ostatnich DWÓCH (2) TYGODNI.

Wypełnij poniższe pytania zgodnie z własnymi odczuciami, nie zastanawiając się nad nimi zbyt długo. Pamiętaj, że wyniki będą pomocne tylko wtedy, gdy odpowiesz w sposób uczciwy i kompletny.

Pytania Ani jednego dnia
Brak problemu
Mniej niż jeden, dwa dni
Nieznaczny problem
Kilka dni
Umiarkowany problem
Więcej niż połowę dni
Znaczny problem
Niemal codziennie
Skrajnie duży problem
Używanie jednego z wymienionych leków NA WŁASNĄ RĘKĘ, tzn. nie przepisanych przez lekarza, lub w większych niż przepisane dawkach, albo dłużej niż to wynikało z zaleceń lekarza: leki przeciwbólowe, pobudzające, nasenne lub uspokajające, oraz narkotyki jak marihuana, kokaina, ecstasy, LSD, rozpuszczalniki, kleje, met amfetamina, również dopalacze.
do góry